PÍSMA – FONTY A ZAJÍMAVÉ ODKAZY

Něco o fontech

Fonty jsou vlastně druhy písma. Nejpohodlnější je jejich dělení na patkové a bezpatkové. Patkové fonty se obecně více hodí pro tištěné materiály, protože jsou lépe čitelné. Bezpatkové jsou vhodnější pro použití na zobrazovacích zařízeních opět kvůli čitelnosti. Příkladem patkového písma může být Times New Roman z Windows a bezpatkového Arial nebo Verdana. Dále můžeme rozlišovat písma proporcionální a neproporcionální. Většina písem patří pod první druh kvůli různé šířce znaků, do druhé skupiny patří hlavně „písma z psacího stroje“, jako je Courier, které mají všechny znaky stejně široké.

Teď něco praktičtějšího: u písem rozeznáváme jeho velikost a řez. U velikosti se jedná o výšku písma, řez určuje sklon a tloušťku písma (základní, kurzíva/italika, tučné/bold).

Potřebuji si vytvořit svůj znak

Není problém. První způsob je získat některý freewarový nebo placený program. Druhá možnost je jednoduchý editor zabudovaný přímo ve Windows. Jmenuje se Editor soukromých znaků, ale v nabídce Start ho nenajdete. Pro spuštění rozbalte nabídku Start, klepněte na Spustit… a zadejte eudcedit. Pro vytvoření jednoduchých znaků bohatě postačí.

Kvalitní české písmo volně ke stažení

Střešovická písmolijna uvolnila ke stažení kvalitní český font Lido. Stahujte na stránkách Střešovické písmolijny.

Kde najít další písma

Především „windowsácké“ písmo Times New Roman je hodně okoukané a jeho české znaky nejsou úplně nejkvalitněji provedené. Proto využijte několika následujících odkazů na stránky s freewarovými fonty.

Fonty na serveru Screensavers

PC Fonty

Písma zdarma

Písmolijna URW (odkaz na ftp)

Logobanka

– německá písmolijna URW uvolnila několik písem jako ukázku své produkce. Najdete je pod odkazem o řádek výše. Vyberte odkaz „Demo Fonts“.